Kevadel oleks hea üle vaadata oma õunapuude seisukord ning vajadusel neid hooldada. Kuigi paljudel on kindlasti juba lõikus tehtud, siis leidub ka neid, kes alles plaanivad seda teha.
Öun Drinksil on Saaremaal enda mahe õunaaed, mida hooldab aastaringselt Mihkel. Rääkisime Mihkliga, kes on oma teadmised pärinud vanaisalt ja mitmetelt koolitustelt, millele peaks tähelepanu pöörama, kui alustad õunapuude lõikamisega.
1. Esiteks peaks vaatama mis puuga on tegemist, kuna puudel on erinevad võrad. Näiteks osadel on pikad ja peened oksad, mis vajuvad allapoole (sibulõun), teistel aga tugev võra (kuldrenett). Sellest lähtuvalt tuleb valida õige lõikusviis.
2. Teiseks tuleks mõelda, millal toimus eelmine lõikus ja kui palju lõigati. Sellest tulenevalt arvestada, kui suur on tänavu aasta lõikuse maht (noorenduslõikus või lihtsalt veidi kärpida).
3. Pööra tähelepanu puu seisukorrale. Õunapuud võivad olla kahjustatud tüvevähiga. Samuti uuri kuidas uus koor on hakanud katma vanu haavu. Lisaks tuleks vaadata kuidas eelmiste lõikuste haavad on paranenud. Rohkem infot mida teha, kui puul on lõikehaavad, leiad siit.
4. Noorenduslõikuse käigus lõigatakse õunapuu tavaliselt madalamaks ja hõredamaks. Enne lõikust tuleks välja valida millised suuremad oksad ära võtta, kuna iga oks peab saama valgust. Jälgida võiks põhimõtet, et parem saagida ära üks suurem oks, kui kärpida palju väikeseid.
5. Tavaliselt on teise aasta kasvudel näha vilja- ja oksakasvusid. Viljakasvud on lühikesed ja nende otsas on viljapung. Need tuleks kindlasti alles jätta. Oksakasvudel on pikad uued võrsed ja neid peaks vastavalt soovile kujundama.
6. Puude lõikusel on tähtis proovida suunata puu võra sinnapoole kuhu soovid, et need järgnevatel aastatel kasvaksid.
7. Vanematelt puudelt tuleb kindlasti eemaldada kuivanud ja mädanenud oksad. Noortel puudel tavaliselt sellist probleemi ei ole.
8. Igal uuel 1-aastasel kasvul on küljes pungad, mis vaatavad erinevatesse suundadesse. Kui tahta, et oks hakkaks uut kasvu ajama, peab lõikama vastavasuunalise punga kohalt olemasoleva kasvu ära.
9. Paljud eelistavad puid lõigata nii, et puu keskele ühtegi oksa ei jää. Tegelikult võib jätta ka sinna oksi, kuid veendu, et kõik oksad saaksid piisavalt valgust.
10. Vanemate õunapuudega tuleb meeles pidada, et kui tüvel on piisavalt valgust, ärkavad tüve koorest ellu peitepungad, mis moodustavad vesivõsusid. Kui soovida puule noorenduslõikust teha, siis on just peitepungad vajalikud uute noorte okste kasvatamiseks.
Nüüd jääb üle vaid soovida julget pealehakkamist ja edukat lõikamist!
Liitu kõige mahlakama uudiskirjaga!
Kustuta oma teadmisjanu värskelt pressitud mahelugude ja -uudistega, mis on käsitsi nopitud meie õunafännide meeskonna poolt ja mis jõuavad otse sinu meilboksi.